top of page

Scenariusz zajęć: Doskonalimy grę szybkim atakiem w przewadze 2:1, 3:2 - piłka koszykowa.

 

Załącznik: Scenariusz zajęć

    Gimnazjum nr 2 w Tuszynie przystąpiło do Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może"organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu.

Oto podjęte działania na rzecz aktywności fizycznej    w następujących obszarach:

  • Ruch w szkole

 

Obszar nr 1 - wychowanie fizyczne - zajęcia edukacyjne

 

Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego: Przekazanie udokumentowanych przykładów dobrych praktyk szkoły związanych z aktywnością fizyczną społeczności szkolnej, które dowodzą, że lekcje WF mogą być ciekawe i atrakcyjne; napisanie dwóch scenariuszy zajęć WF (foto, wideo, opis, scenariusz zajęć);

Scenariusz zajęć: Obwód stacyjny z akcentem na poszczególne cechy motoryczne: siłę mięśni RR, NN, brzucha i grzbietu oraz szybkość i koordynację ruchową.

 

Załącznik: Scenariusz zajęć

Obszar nr 2 - wychowanie fizyczne - alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego

 

Zadania dla nauczycieli wychowania fizycznego: Napisanie dwóch scenariuszy zajęć alternatywnych (zajęć sportowych, sprawnościowo-zdrowotnych, tanecznych lub z zakresu aktywnej turystyki itp.) wraz z dokumentacją foto/wideo z ich realizacji na lekcji wychowania fizycznego;

 

Scenariusz zajęć alternatywnych: Doskonalenie koordynacji pracy RR i NN w stylu dowolnym.

 

Załącznik: Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć alternatywnych: Doskonalenie prowadzenia piłki wewnętrzną częścią stopy.

 

Załącznik: Scenariusz zajęć

Obszar nr 4 - kwalifikacje i doskonalenie nauczycieli


Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej: Udział nauczycieli wychowania fizycznego i wychowawców edukacji przedszkolnej w planowanych szkoleniach placówek doskonalenia nauczycieli (PDN) i ośrodków doskonalenia nauczycieli (ODN) o tematyce zdrowotnej/ruchowej;

Nauczycielka wychowania fizycznego złożyła aplikację na kurs doskonalący "Edukacja zdrowotna na lekcjach wychowania fizycznego". Niestety kurs nie odbył się w wyznaczonym terminie.

 

Załącznik: Potwierdzenie złożenie wniosku

Obszar nr 5 - pozalekcyjne zajęcia sportowe

 

Zadanie dla nauczycieli WF: Przeprowadzenie trzech udokumentowanych (dokumentacja foto/wideo) akcji związanych z aktywnością ruchową, nieodbywających się w czasie trwania zajęć szkolnych (np. popołudniowa wycieczka na basen lub lodowisko, weekendowy bieg przełajowy itp.);

 

WYCIECZKA ROWEROWA

 

21 września 2013 r. zorganizowano dla uczniów gimnazjum wycieczkę rowerową. Mimo że była to sobota, uczniowie chętnie wzięli udział w tej formie aktywności.

Chętnych do udziału w wycieczce było tak wielu, że nauczyciele musieli podzielić się na trzy grupy i wyruszyć w odstępach dziesięciominutowych, aby poruszać się po drodze w zgodzie z przepisami.

 

Trasa przebiegała z dala od ruchliwych ulic, większa część przypadała na tereny leśne. W czasie postoju uczniowie grali w piłkę nożną i podziwiali walory przyrody.

Zwieńczeniem wysiłku było wspólne spędzenie czasu przy ognisku, gdzie uczniowie mieli okazję sprawdzić wiedzę na temat ekologii i segregacji śmieci.

 

 

WYJAZD NA LODOWISKO

 

Na powitanie ferii zorganizowany został wyjazd na lodowisko „Retkinia” w Łodzi. Uczniowie niewielką grupą uczestniczyli w ślizgawce, dodatkowo nauczyciel wyznaczył miejsce, aby potrenować slalomy między pachołkami i poprowadził kilka zabaw na lodzie. Wyjazd stanowił bardzo atrakcyjną i oczekiwaną formę spędzania wolnego czasu. Dla uczniów naszej szkoły wyjazd na lodowisko stanowi problem    z uwagi na konieczność zorganizowania dojazdu, a także pokrycia jego kosztów. Jednak uczniowie od wielu lat bardzo chętnie uczestniczą w tej sezonowej formie aktywności.

21

września

2013 r.

20

stycznia

2014 r.

NORDIC WALKING

 

Uczniowie naszego gimnazjum mieli możliwość zapoznania się z techniką chodu     w nordic walking - obecnie bardzo modnej aktywności ruchowej. Dnia 14.02.2014 r. nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali spacer z kijami. Zapoznali też młodzież z krótką historią NW, z korzyściami wynikającymi ze spaceru w tej formie i techniką chodu. Przy okazji uczniowie poszukiwali znaków budzącej się do życia przyrody w okolicznych ogródkach i lasach.

14

lutego

2014 r.

 GRA W KLASY

 

Jesienią drugo- i trzecioklasiści realizowali projekt edukacyjny, którego celem było zapoznanie uczniów klas piątych i szóstych szkoły podstawowej z pomieszczeniami w gimnazjum w aktywny sposób. Akcja była zmodyfikowanym biegiem na orientację, w którym rolę punktów kontrolnych pełniły sale lekcyjne. W każdej     z nich uczniowie podstawówki odpowiadali na losowe pytanie z określonej dziedziny nauki. Ponadto wśród zadań dla uczestników znalazły się konkursy        o charakterze sportowym, które odbywały się w sali gimnastycznej. Punkty za odpowiedzi i zawody zapisywane były na karcie biegu. Po biegu wszystkie wyniki zostały zsumowane i w ten sposób wyłoniono zwycięzców. W tym czasie dla uczestników biegu przeprowadzona została prelekcja, podczas której twórcy akcji zaprezentowali uczniom szkoły podstawowej nauczycieli gimnazjum, opowiedzieli   o atmosferze panującej w szkole oraz odpowiadali na pytania młodszych kolegów. Główną ideą towarzyszącą akcji było pokazanie szkoły widzianej oczami jej uczniów. Akcja spotkała się dużym zainteresowaniem uczniów szkoły podstawowej.          Ta nietypowa forma dnia otwartego przypadła im do gustu i zachęciła do kontynuowania nauki w naszym gimnazjum. Pokazała, że w szkole można spędzać czas aktywnie i różnorodnie.

          

15

grudnia

2014 r.

  • Ruch poza szkołą

 

Obszar nr 6  - zajęcia zorganizowane

 

Zadanie skierowane do szkół współpracującychz placówkami wychowania pozaszkolnego lub: bibliotekami, domami kultury, związkami harcerskimi, związkami sportowymi, organizacjami pozarządowymi (za pośrednictwem szkół): Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu dla dziecii młodzieży z zakresu aktywnego trybu życia, bezpieczeństwa lub zdrowia;

W dniu 18.03.2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Tuszynie przy współpracy uczniów Gimnazjum nr 2 w Tuszynie i harcerzy hufca Tuszyn odbyła się niecodzienna lekcja plastyki dla przedszkolaków. Tematem warsztatów był ruch. Narysowanie sylwetki człowieka w ruchu - gdy biegnie, skacze lub kopie piłkę - jest niezwykle trudne, a odrysowanie swojej postaci w ruchu na dużym formacie papieru to już jest prawdziwe wyzwanie. Uczniowie i przedszkolaki nawzajem pomagali sobie przy odrysowaniu postaci w ruchu. Następnym elementem spotkania było pokolorowanie odbitej sylwetki. W efekcie końcowym powstały wielkoformatowe plakaty obrazujące różne zajęcia sportowe. Uczniowie przeprowadzili również prelekcję na temat aktywnego spędzania wolnego czasu    i roli sportu w życiu człowieka.

18

marca

2014 r.

POLSKA BIEGA

 

Wykorzystując położenie naszej szkoły, ukształtowanie terenu oraz możliwość korzystania ze stadionu miejskiego Gimnazjum nr 2 w Tuszynie od sześciu lat organizuje imprezę sportową w ramach ogólnopolskiej akcji „Gazety Wyborczej” -„Polska biega”. Jest to impreza masowa - corocznie bierze w niej udział około 200 biegaczy. Do biegu ulicznego zapraszamy uczniów wszystkich typów szkół z gminy Tuszyn i lokalne instytucje: przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, pracowników służby zdrowia i reprezentantów Miejskiego Ośrodka Sportu             i Rekreacji w Tuszynie. Uczestnicy przydzieleni są do odpowiednich kategorii wiekowych z podziałem na płeć i długość trasy. Bieg kończy się wręczeniem dyplomów, medali, pucharów i słodkim poczęstunkiem dla wszystkich uczestników. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwają przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej        i Samorządowej Przychodni Zdrowia. Tą imprezą społeczność naszej szkoły wychodzi naprzeciw potrzebie aktywnego spędzania wolnego czasu zarówno przez dzieci, młodzież jak i dorosłych. Ważne jest również to, że w przygotowanie imprezy włączają się wszyscy uczniowie szkoły, bo zorganizowanie masowej imprezy sportowej jest zadaniem trudnym logistycznie i wymagającym ogromnego zaangażowania organizatorów. Najważniejsza jest jednak idea biegu, który promuje zdrowy styl życia. Docenieni zostają wszyscy uczestnicy, bo liczy się przede wszystkim sama chęć i włożony wysiłek.

 

W tym roku przypada dziesięciolecie ogólnopolskiej akcji i w związku z tym planujemy jeszcze więcej atrakcji po biegu. Refleksjami podzielimy się na naszej stronie internetowej.

 

Załącznik: Podziękowanie za organizację biegu

 

24

maja

2014 r.

COCA-COLA CUP

 

Uczniowie naszego gimnazjum od czterech lat biorą udział w rozgrywkach piłki nożnej w ramach ogólnopolskiej akcji „Coca-Cola Cup”. Niestety nie zdobywamy zadowalających wyników, ale dobra zabawa w duchu walki fair play jest ważnym elementem sportowego życia szkoły. Po raz kolejny włączamy się do rywalizacji     z nadzieją, że osiągniemy sukces, a za sukces uważać będziemy już samą możliwość zmierzenia się z drużynami z innych szkół.

 

18

kwietnia

2013 r.

RAJD PIESZY

 

Cyklicznie w czerwcu uczniowie Gimnazjum nr 2 w Tuszynie biorą udziału w rajdzie pieszym „Mitomania” organizowanym przez gimnazjum znajdujące się na terenia gminy Tuszyn. Są to rajdy dwudniowe, a celem ich jest popularyzacja turystyki kwalifikowanej wśród młodzieży szkolnej, promocja zdrowia poprzez sport             i aktywny wypoczynek, poznanie walorów turystyczno - krajoznawczych gminy Tuszyn, a równocześnie przybliżenie uczestnikom wiedzy z zakresu mitologii. Udział w tych rajdach pozwala na sprawdzenie swoich możliwości zarówno wysiłkowych jak i wiedzy. Rajd ma formę konkursu, a nasi uczniowie zawsze zajmują zaszczytne miejsca na podium. W tym roku również młodzież zgłosiła chęć udziału w kolejnej edycji rajdu, który ma się odbyć w czerwcu.

07-08

czerwiec

2013 r.

TENIS PODCZAS PRZERW

 

Z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego uczniom gimnazjum zorganizowano w szkole możliwość gry tenisa stołowego na przerwach. Pomysł spotkał się          z ogromnym aplauzem rodziców, dzięki którym dokupiony został dodatkowy stół do tenisa i teraz mają możliwość zrelaksować się w sposób aktywny. Samorząd Uczniowski w grudniu 2013 r zorganizował turniej tenisa stołowego odbywający się w czasie przerw międzylekcyjnych. Wymaga to zwiększonego nadzoru nad bezpieczeństwem młodzieży podczas przerw, ale jednocześnie umożliwia aktywność ruchową w czasie, gdy ze względów pogodowych nie można korzystać ze szkolnego boiska.

 

bottom of page